Події

 Роздуми на Хрестопоклінну Неділю читати далі   

 

 Подвижниця віри христової. Життя і подвиг м. Йосифи Ісопенко, ЧСВВ  читати далі   

 

 Відбулися реколекції для дівчат читати далі   

 

 Захист кандидатської кандидатської дисертації с. Дарії Турків, ЧСВВ читати далі   

 

 Вічні Обіти с. Юліани Дзюбатої читати далі   

 

 

Наші засновники

Святий Василій Великий

  Народився в Кесарії Кападокійській (територія сучасної Туреччини) в заможній та глибоко християнській родині. Його дідусь Василій і бабуся Макрина переховувалися у лісах під час гонінь на християн за імператора Діоклетіана, а мати Емелія була донькою мученика. Бувши сином відомого у місті адвоката і викладача риторики, Василій теж здобув високі студії в Кесарії Кападокійській, Константинополі та Афінах.

   Після повернення до Кесарії Василій почав викладати риторику та займатися справами цього світу. Однак з ласки Божої завдяки  молитві, настановам та  доброму прикладу християнського життя його старшої сестри Макрини, Василій ступає на дорогу Христа, зрікшись світу і всіх його принад, та починає жити життям молитви та умертвлення.

 

Читати далі »

  Аскетичне життя Св. Василія у короткому часі притягнуло до нього багато юнаків, які теж хотіли жити для Бога. Тож потрібно було укласти правила, за якими  жила б ця спільнота. Це і зробив святий. Правила, укладені св. Василієм, – це наслідок його глибокого знання Святого Письма, великої науки, досвіду життя, святости та практичного ума. Ці правила є основою чернецтва до сьогодні, і зокрема для Василіянського Чину.  

 Черпаючи світло із Святого Письма та бачачи життя пустинників Єгипту, Сирії та Палестини, Святий Василій зрозумів, що найкраще Заповідь любові можна сповнити у спільнотному житті. Саме спільнота допомагає впралятися у чеснотах та виявляти хиби і немочі. Спільнотою у більшій мірі можна допомагати потребуючим, адже кожен має свої дари, якими може служити ближнім, і в такий спосіб ці дари примножувати та розви вати на славу Божу. Метою богопосвяченого життя Василій вважав не лише особисте спасіння, а й спасіння ближніх. Через служіння ближнім їх можна привести до Бога.

 Бачивши потреби Божого люду, Св. Василій заснував Василіяду – містечко соціальної допомоги потребуючим. Згодом, будучи уже єпископом Кесарії, організував школи, лікарні, притулки для сиріт, піклувався вбогими.

  Уже його сучасники називали Святого Василія Великим через велич духа, силу його слова та велику любов до Бога і до Його Церкви – Божого люду. Як великий архиєрей-пастир, який ревно захищав Боже стадо та Церкву від єресей, як  великий Законодавець чернечого життя, який уклав правила для монашого життя, та великий Святий, який  славився різноманітністю чеснот, Святий Василій Великий є однмим з найбільших Святих Христової Церкви. А приклад його життя і до сьогодні потягає душі йти за Христом, щоб наслідувати Його чистоту, убогість та послух, і горіти любов’ю до Бога та до ближніх через цілковиту посвяту життя Господеві.

  Пам’ять св. Василія Церква відзначає 14(1) січня.

  Святий Отче наш Василію, моли Бога за нас!

 

Свята Макрина 

  Свята Макрина є однією з найбільших святих жінок в історії Церкви, яка першою зібрала жінок та дівчат, які хотіли спільно жити Євангелієм і посвятитися на служіння Богові та людям.

  Народилася Свята Макрина в м. Кесарії провінції Кападокії у 327 році. Вона була першою із 10 дітей взірцевого християнського подружжя Василія та Емелії. Вже з раннього дитинства мати прищепила доньці любов до Бога і до ближніх, виховуючи її у Божому дусі та черпаючи мудрість для неї зі Святого Письма. Величезний вплив на виховання та формування Макрини мали також приклади християнського життя її батьків, і по татовій лінії дідуся Василія та бабусі Макрини.

  Бажаючи забезпечити добре майбутнє для своєї доньки, батьки заручили Макрину за благочестивого юнака. Макрина ж ще раніше вирішила, що посвятить себе Богові в дівичому стані, але плекала це бажання в серці, бо не хотіла засмучувати батьків. Під час однієї з подорожей нареченого Макрини на нього напали розбійники і вбили його. Макрина, бажаючи зберегти вірність нареченому, за якого була заручена, та відповісти Богові на запрошення бути Його нареченою, приймає рішення жити Євангелієм в досмертній чистоті.

Читати далі »

Після смерті батька вона бере на себе турботу про великий маєток, про матір і молодших братів та сестер. Коли ж усі її брати та сестри стали на свої життєві дороги та залишили родинний дім, вона запропонувала своїй мамі Емелії зробити їхній дім місцем побожного життя для жінок, які схочуть провадити чисте життя для Бога окремо від світу, оскільки вже на той час були жінки, які посвячувалися Господеві життям в чистоті, але жили вони у своїх домах і родинах. Мама дуже радо погодилася на це. Тоді Макрина поговорила із своїми служницями, які проживали у домі, та запропонувала, що вони можуть вибрати собі або залишитися в цьому домі і жити разом з нею та мамою як рівні між собою, живучи Євангелієм у чистоті, або жити як вільні своїм життям у світі. І багато з них приєдналося до Макрини та її мами Емелії. Спільнота почала провадити просте, аскетичне життя, вправляючись у чеснотах та живучи словами Євангелія. Кожна співсестра у Христі мала свої обов’язки, найпершим з яких була молитва. Також спільнота допомагала потребуючим, опікуючись сиротами, вдовами та хворими.

  Живучи побожно, Макрина дуже переживала за свого брата Василія, який вже на той час втішався славою світу, ставши після численних студій прекрасним оратором. Саме її приклад та її настанови витягнули з тенет світу і його марноти Василія, згодом названого у Церкві Великим. Він вирішив залишити суєту світу і почати жити життям покути та відречення.

  У короткому часі слава про спільноту Макрини розійшлася дуже далеко, тож до неї приєдналося багато дівчат.

  Щоб життя було укладено більш чітко, Макрина попросила свого брата – Святого Василія, який на той час був уже єпископом, укласти для спільноти правила. Ці правила стали основою для жіночого Східного монашества і на сьогоднішній день є основою життя Сестер Чину Святого Василія Великого, оскільки вони зроджені із Святого Письма.

  Заклавши добрий фундамент жіночого чернецтва, по вічну нагороду відійшла свята Макрина у 379 (380) році. У Церковному календарі її пам’ять святкуємо 19 липня (1 серпня).

О Свята Макрино! Скарбе нашого Чину!

Молися за нас!

 

Цитата св.В.Великого

З природи люди бажають речей гарних і добрих.

А нема речі гарнішої милішої над добро.

А Бог є добрий, і коли хто бажає добра, той бажає Бога.

Покликання – це дар

Витримати у Василіянському Чині аж до смерти!

 

  Цього року минає 95 років життя та 50 років монашого служіння с. Олександри Анелі-Христини Пущинської, ЧСВВ. Нелегкий, сповнений радості та смутку шлях випав на долю цієї сестри Василіянки… далі